Головна  →  Методичні заходи  →  11 січня 2018

Майстер-клас керівника гуртка Зразкової студії образотворчого мистецтва «Живопис. Малюнок. Скульптура» ЦЕВ «Гармонія» Деснянського району Петрової Катерини Вікторівни з художнього розпису тканин (батик)

На початку року викладачі дикоративно-ужиткового мистецтва відвідали майстер клас з техніки холодного батика у центрі естетичного виховання «Гармонія». Господиня, директор центру, Чечулинська Тетяна Анатоліївна спочатку провела екскурсію центром, гості побачили, чим і як живе колектив мистецького закладу, які творчі студії працюють та мають величезний попит серед мешканців Деснянського та сусідніх районів.

Мистецтво розпису тканин зародилося багато століть назад, у часи Шумеру і розквіту єгипетської цивілізації. Найбільш відомий індонезійський батік, розвинувся на початку нашої ери на острові Ява. Це традиційні тканини, які використовувались як повсякденний та святковий одяг чоловіків і жінок. В Європу батик прийшов зі Сходу на початку XX століття. Класичний процес виготовлення воскового батика здавася європейцям занадто складним, тому був придуманий полегшений метод, який отримав назву холодного батику. Його бум в Російській імперії минулого століття пов'язують з ім'ям знаменитого художника Льва Бакста.

У 1924 році Лев Бакст працював у шовковій мануфактурі Артура Селіга в Нью-Йорку. Після смерті художника ескізи деякий час лежали в конторі його американського адвоката, а пізніше потрапили до Алона Бемента, директора Інституту-коледжу витончених і прикладних мистецтв Меріленда. Процес становлення Бакста як художника був складним і тривалим, його манера еволюціонувала та складалась протягом довгого часу. Він пробував свої сили в різних жанрах, досяг популярності як майстер малюнку, за ним закріпилася репутація визнаного портретиста, однак особливе, найважливіше і неповторне місце в його творчості займав театр. Костюми відрізнялись не просто сміливістю образів та їх вираження, а й використанням новітньої техніки холодного батика. У художника була ідея відкрити модний дім, де він би конструював моделі одягу, але хвороба та смерть не дали їй здійснитися.

Майстер клас з холодного батика проводила викладач центру Петрова Катерина Вікторівна. Після короткої передмови з історії розписи тканини, вона детально та послідовно провела попередню та основну роботу з присутніми. Мистецтво холодного батика доволі складне за технологією. Треба не просто знати пропорції матеріалів і речовин, але й досвід роботи з різними їх сортами та видами. І прямо на очах почали з'являтися прекрасні квіткові візерунки, різдвяні мотиви на шовку. В майстер класі взяли участь Шаханіна Зінаїда Дмитрівна, викладач ДШМ № 1, Ялинчук Оксана Вікторівна, викладач ДШМ № 3, Саприкіка Олена Еміліївна, викладач ДШМ № 4, Харченко-Сологуб Оксана Леонідівна, викладач ДШМ № 5, Войнова Євгенія Миколаївна, викладач ДШМ № 6, Бенца Ольга В'ячеславівна, викладач ДХШ № 1, Лисенко Любов Юріївна, викладач КДШМ ім. Стефана Турчака, Сердюкова Ольга Олександрівна, викладач ДХШ № 4, Зарецька Сніжана Юріївна, викладач ДХШ № 5, Петренко Анастасія Олександрівна, викладач ДХШ № 9, Наривкіна Олена Іванівна, викладач ДШМ № 2 ім. М. Вериківського.

Перейти до спискуВерсiя для друку